Gå till huvudinnehåll
Alla bibliotek
  1. Björnar på sommaren och björnar på vintern

    Malmberg, Niclas
    Typ förlag

    En illustrerad fantasifull barnvisa om aktiviteter på sommar och vinter, för åldern ca 3-6 år.

  2. The Black Flamingo

    Atta, Dean
    Balzer + Bray 2020

    Stonewall Book Award Winner! A fierce coming-of-age verse novel about identity and the power of drag, from acclaimed poet and performer Dean Atta. Perfect for fans of Elizabeth Ace...

  3. Clap When You Land

    Acevedo, Elizabeth
    Quill Tree Books 2020

    In a novel-in-verse that brims with grief and love, National Book Award-winning and New York Times-bestselling author Elizabeth Acevedo writes about the devastation of loss, the di...

  4. Hon ville inte släppa mina händer

    Awes, Mahdi; Mohammed, Zahraa; Gnadou, Prince; , Sabah; , Layla; , Maysoun; , Fatimah; Kasem, Kamel; Abu Daya, Asmaa; , Royda Mahmoud Salih; Abo Hashem, Mohamad; , Hawa Muhamed; Mohammad, Abbas Shahid; To
    Raya Förlag

    Hon ville inte släppa mina händer Dikter av personer med erfarenhet av migration Trots att ingen vet sitt öde, trots att skribenterna inte vet om de kommer stanna kvar i Sverige el...

  5. The Hunting of the Snark

    Carrol, Lewis
    Saga Egmont

    "The last of the crew needs especial remark,    Though he looked an incredible dunce:He had just one idea—but, that one being ‘Snark’,    The good Bellman engaged him at once." ‘Th...

  6. It's Not Like It's a Secret

    Sugiura, Misa
    HarperCollins 2017

    Winner of the Asian/Pacific American Award for Young Adult Literature * 2018 YALSA Best Fiction for Young Adults * 2018 Rainbow Book List *A Kirkus Reviews Best Book of 2017"Well-p...

  7. Kära jul!

    Dunér, Anna
    Nomen förlag

    Kära jul! är en underbar samling texter på advents- och jultema. Den första dikten i boken skrev författaren som nioåring. Känslan för julen avtog inte och det blev fler jultexter...

  8. Ordbilder

    Ekholm, Lasse
    Nomen förlag

    Att fånga ögonblick Hur långt är ett ögonblick? Tusendelen av en sekund? Eller den tid det tar att fånga en stämning eller en händelse? Kanske så kort stund att tiden inte är mätba...

  9. Ordinary Hazards

    Grimes, Nikki
    Astra Publishing House 2020

    A Michael L. Printz Honor Book A Robert F. Sibert Informational Honor BookSix Starred Reviews — ★Booklist ★BCCB ★The Horn Book ★Publishers Weekly ★School Library Connection ★Shelf...

  10. Röster under träden

    Lundgren, Arne
    Saga Egmont

    "Först säger du att jag ska vara tyst, För du vill höra på radion.Sen säger pappa att jag ska vara tyst, för han ska tala i telefon.Och sen, när jag äntligen får öppna munnen, Så k...

  11. Rumis berättelser

    Rumi, Jalal Al-Din
    nordienT

    Rumi är ett av världslitteraturens stora namn. Han räknas som tidernas störste sufipoet och hans dikter åtnjuter ett särskilt högt anseende i många länder.Däribland Afghanistan, Ir...

  12. Solo

    Alexander, Kwame; Hess, Mary Rand
    Blink 2017

    New York Times bestseller!Blade never asked for a life of the rich and famous. In fact, he'd give anything not to be the son of Rutherford Morrison, a washed-up rock star and drug...

  13. Swing

    Alexander, Kwame; Hess, Mary Rand
    Blink 2018

    New York Times bestselling authors Kwame Alexander and Mary Rand Hess (Solo) tell this lyrical story about hope, courage, and love that speaks to anyone who's struggled to find the...

  14. Tillbaka till Trollskogen

    Elfvengren, Louise
    FramSteget Bokförlag

    Sagodikter för barn och vuxna. Handlar om trollfamiljen och djuren i skogen. Deras liv är väldigt lika våra egna, och deras kamp för sin natur. Dikterna följer en röd tråd så att d...

  15. Varma tassar, vassa tänder

    Widerberg, Siv
    Saga Egmont

    Från en pytteliten myra till en jättestor isbjörn! Det finns så många djur i olika storlekar och former. Vissa bor ute i skogen, andra i badrumshörn ... Med fyndigt och lätt språk...

  16. أبناء الشمس الخامسة

    معاصرون, شعراء
    فاطمة ناعوت 2010 1. utgåva

    هل تخيّلتَ نفسَك مرّةً ثمرةَ طماطم، أو عنزةً، أو فقّاعةَ صابون، أو صورةً تحت لوحٍ بلوريّ فوق سطح مكتبِ كاهنٍ، أو حتى قارورةً تحوي عنصرًا كيميائيًّا فوق رفّ مُختبر؟ الشاعرُ يفعلُ ذل...

  17. اسمي ليس صعبا

    ناعوت, فاطمة
    فاطمة ناعوت 2009 1. utgåva

    غروبٌ لديّشروقٌ لديكليست فروقَ تواقيتَولا حساباتِ جغرافياولا هو دورانُ أرضٍومسافاتالحكايةُأنّي أرسلُ الشمسَ إليكَكلَّ يومٍمن هناكي تحطَّ على كتفك هناك،لتوشوشَ في أُذنِكَعن حالي

  18. صانع الفرح

    ناعوت, فاطمة
    فاطمة ناعوت 2012 1. utgåva

    تُهدي الشاعرةُ قصائدها إلى «كل الأشرار في العالم»، قائلة: "كونوا كالزهور صانعي فرح، ولا تكونوا كأبطال الحكايا، سارقي فرح" و من أجواء الديوان، قولها: «حين نُسلِّمُ الأرض إلى الله/ س...

  19. على بعد سنتيمتر واحد من الارض

    ناعوت, فاطمة
    فاطمة ناعوت 2003 1. utgåva

    هذه مجموعة من قصائد الشِّعر كتبتها الشاعرةُ والمترجمةُ الشابة فاطمة ناعوت، لكي تقدِّمها – كباقة وردٍ أو كحزمةِ قمحٍ – لقارئِها المصريّ والعربيّ، وقد اختارتْ لباقتِها (أقصدُ لحزمتِه...

  20. مشجوجٌ بفأس

    معاصرون, شعراء
    فاطمة ناعوت 2004 1. utgåva

    هذه مجموعة مختارةٌ من قصائد الشِّعر الإنجليزيّ و الأمريكيّ المعاصر، انتقتها الشاعرةُ والمترجمةُ الشابة فاطمة ناعوت، لكي تقدِّمها – كباقة وردٍ أو كحزمةِ قمحٍ – لقارئِها المصريّ والع...