Skip to main content
All libraries
  1. Mortal Engines

    Reeve, Philip
    Otava

    Luonnonkatastrofi on runnellut maan, jossa valtavat kaupungit liikkuvat moottorien ja telaketjujen varassa kuivunutta merenpohjaa pitkin toisiaan saalistaen. Nuori museoharjoitteli...

  2. This Is Not the Jess Show

    Carey, Anna
    Quirk Books 2021

    “At once thought-provoking and hilarious, This Is Not the Jess Show is a timely, incisive book so masterfully-plotted you won't want to put it down.”—Tahereh Mafi, New York Times b...

  3. Syvä matka

    Ahonen, Erkki
    Saga Egmont

    Geekakkoset, geeykköset ja geenollat kohtaavat. Erkki Ahosen tieteisromaani vie lukijat tulevaisuuteen, jossa vastaukset ihmiskunnan perimmäisiin kysymyksiin löytyvät avaruudesta....

  4. Silkkomaahan kadonneet

    Riekkola, Joonas
    Otava 2021 1. edition

    Nuorten tieteisseikkailu ympäristökatastrofin turmelemassa Suomessa Vaaroja kuhiseva Silkkomaa vei Ilveksen vanhemmat. Hän haluaisi lähteä selvittämään näiden kohtaloa ystävänsä Vä...

  5. Feedback

    Johansson, KG
    Saga Egmont

    Bandet Feedback är det nya heta. De spelas så ofta att till och med landets husdjur skulle kunna tralla med till deras melodier. Några dagar innan en framtidsavgörande spelning ska...

  6. Samvetsmakaren

    Johansson, KG
    Saga Egmont

    Aly är sjutton år gammal och hittills har livet varit stillsamt och på gränsen till tråkigt. Han har tillbringat sina tidiga år i enkel lantbruksmiljö bland åkrar och husdjur. Men...

  7. A Complicated Love Story Set in Space

    Hutchinson, Shaun David
    Simon & Schuster Books for Young Readers 2021

    Black Mirror meets What If It's Us in this gripping, romantic, and wildly surprising novel about two boys lost in space trying to find their way home—while falling in love—from the...

  8. Lukitut

    Simukka, Salla
    Tammi 2020

    <p>Meitä oli viisikymmentä.Tämä on meidän tarinamme.</p><p>Hätkähdyttävä YA-romaani maailmasta, jossa nuoret joutuvat vankilaan rikoksista, jotka heidän on laskettu tulevaisuudessa...

  9. Marsin sotavaltias

    Burroughs, Edgar Rice
    Oppian 2021

    Prinsessa Dejah Thoris on siepattu. Pystyykö Barsoomin sankari John Carter pelastamaan rakastettunsa? Edgar Rice Burroughsin Mars-sarjan kirja on täynnä huimaa seikkailua ja vauhdi...

  10. Skugghavet

    Bunzl, Peter
    Tukan Förlag 2020

    En fantastisk resa och en skrämmande upptäckt! Mörka hemligheter kommer alltid upp till ytan ... Lily, Robert och Malkin befinner sig i ett myllrande och glatt New York, men märk...

  11. Miss Meteor

    Mejia, Tehlor Kay; McLemore Anna-Marie
    HarperTeen 2020

    A gorgeous and magical collaboration between two critically acclaimed, powerhouse YA authors offers a richly imagined underdog story perfect for fans of Dumplin' and Aristotle and...

  12. The Art of Saving the World

    Duyvis, Corinne
    ABRAMS 2020

    One girl and her doppelgangers try to stop the end of the world in this YA sci-fi adventure When Hazel Stanczak was born, an interdimensional rift tore open near her family's home...

  13. Transformers - Kuun pimeä puoli

    Kelly, Michael
    Saga Egmont

    Cybertonista kauan sitten kadonnut avaruusalus löydetään Kuusta. Mitä salaisuuksia aluksessa piilee? Alkaa jännittävä kilpailu totuuden selvittämiseksi. Kaikki kuitenkin muuttuu, k...

  14. Transformers - Prime - Optimus uhattuna

    Lindqvist, Anja
    Saga Egmont 2020 1. edition

    Tempaudu mukaan Optimus Primen, Bumblebeen ja muiden urheiden Autobottien seikkailuihin, kun he taistelevat pahoja Decepticoneja vastaan! Starscream on etsinyt Maata löytääkseen ma...

  15. Transformers - Robots in Disguise - Optimus Primen koettelemukset

    Sazaklis, John; Foxe, Steve; Kemppinen, Terhi
    Saga Egmont 2020 1. edition

    Optimus harjoittelee tärkeää tehtävää varten Primejen valtakunnassa. Optimus ja Bumblebee eivät kuitenkaan arvaa, että juonitteleva Liege Maximo testaa heitä. Maximo haluaa varmist...

  16. Transformers - Robots in Disguise - Sideswipe vastaan Thunderhoof

    Sazaklis, John; Lindqvist, Anja
    Saga Egmont 2020 1. edition

    Bumblebee on palannut Maahan ja häntä odottaa jännittävämpi tehtävä kuin koskaan! Bumblebeen on taisteltava nuoren Autobot-tiiminsä kanssa Cybertronin vaarallisimpia Decepticoneja...

  17. Transformers - Robots in Disguise - Bumblebee vastaan Scuzzard

    Sazaklis, John; Kemppinen, Terhi
    Saga Egmont 2020 1. edition

    Bumblebee on jälleen Maan kamaralla - ja vahvempana kuin koskaan! Hänen on taisteltava yhdessä nuoren Autobot-tiiminsä - Sideswipen, Strongarmin, Grimlockin, Fixitin ja Driftin - k...

  18. Transformers - Kaatuneiden kosto

    Jolley, Dan; Kemppinen, Terhi
    Saga Egmont 2020 1. edition

    Sam ja Autobotit luulivat pysäyttäneensä Decepticonit lopullisesti. Mutta kun Optimus Prime joukkoineen etsii merkkejä uusista uhkista, he löytävät jotakin yllättävää: entistäkin v...

  19. Transformers - Elokuva

    Wilkens, S.G.
    Saga Egmont 2020 1. edition

    Muukalaisrodun kaksi taistelevaa siipeä, Autobotit ja Decepticonit, tulevat Maahan etsimään AllSparkia - ainoaa asiaa, joka pitää heidän rotunsa elossa. USA:n hallitus temmataan mu...

  20. Transformers - Prime - Optimus uhattuna

    , Transformers
    Saga Egmont

    Tempaudu mukaan Optimus Primen, Bumblebeen ja muiden urheiden Autobottien seikkailuihin, kun he taistelevat pahoja Decepticoneja vastaan! Starscream on etsinyt Maata löytääkseen...