Skip to main content
All libraries
  1. Miss Meteor

    Mejia, Tehlor Kay; McLemore, Anna-Marie
    HarperTeen 2020

    A gorgeous and magical collaboration between two critically acclaimed, powerhouse YA authors offers a richly imagined underdog story perfect for fans of Dumplin' and Aristotle and...

  2. Transformers - Kaatuneiden kosto

    Jolley, Dan; Kemppinen, Terhi
    Saga Egmont 2020 1. edition

    Sam ja Autobotit luulivat pysäyttäneensä Decepticonit lopullisesti. Mutta kun Optimus Prime joukkoineen etsii merkkejä uusista uhkista, he löytävät jotakin yllättävää: entistäkin v...

  3. Transformers - Elokuva

    Wilkens, S.G.
    Saga Egmont 2020 1. edition

    Muukalaisrodun kaksi taistelevaa siipeä, Autobotit ja Decepticonit, tulevat Maahan etsimään AllSparkia - ainoaa asiaa, joka pitää heidän rotunsa elossa. USA:n hallitus temmataan mu...

  4. Transformers - Prime - Bumblebee vaarassa!

    Lindqvist, Anja
    Saga Egmont 2020 1. edition

    Megatronin ruumis on lakannut toimimasta, mutta hän hallitsee Bumblebeetä mielensä avulla. Voivatko muut robotit pysäyttää Decepticonien johtajan ennen kuin he menettävät ystävänsä...

  5. Transformers - Kuun pimeä puoli

    Kelly, Michael; Kemppinen, Terhi
    Saga Egmont 2020 1. edition

    Cybertonista kauan sitten kadonnut avaruusalus löydetään Kuusta. Mitä salaisuuksia aluksessa piilee? Alkaa jännittävä kilpailu totuuden selvittämiseksi. Kaikki kuitenkin muuttuu, k...

  6. Kuun ympäri

    Verne, Jules
    Saga Egmont

    Ranskalainen seikkailija Michel Ardan on päässyt mukaan amerikkalaisten astronauttien viisipäiväiselle matkalle kohti kuuta. Miehiä koettelevat matkalla niin asteroidit, myrkkykaas...

  7. Maasta kuuhun

    Verne, Jules
    Saga Egmont

    Eletään Yhdysvaltain sisällissodan jälkeisiä aikoja 1800-luvulla. Sisällissota on jättänyt jälkeensä aseteollisuutta. Baltimorelaiset asefanaatikot ovat kuitenkin saaneet päähänsä...

  8. Armonvuosi

    Liggett, Kim
    Otava 2020

    Tytöillä on taito vietellä miehet, villitä viattomat pojat ja syöstä vaimot mustasukkaisuuden syövereihin. Siksi heidät karkotetaan erämaahan naiseuden kynnyksellä, päästämään taik...

  9. Sukelluslaivalla maapallon ympäri

    Verne, Jules
    Saga Egmont

    Professori Aronnax lähtee apureineen metsästämään merihirviötä, joka pitää maailman vesiä kauhun vallassa. Miehet tavoittavat etsimänsä, mutta joutuvat yllättymään. Merihirviö palj...

  10. The Ballad of Songbirds and Snakes : The Hunger Games Series, Book 0

    Collins, Suzanne
    Scholastic Inc. 2020

    It is the morning of the reaping that will kick off the tenth annual Hunger Games. In the Capitol, eighteen-year-old Coriolanus Snow is preparing for his one shot at glory as a men...

  11. Armonvuosi

    Liggett, Kim; Ojalatva, Leena
    Otava 2020 1. edition

    Tytöillä on taito vietellä miehet, villitä viattomat pojat ja syöstä vaimot mustasukkaisuuden syövereihin. Siksi heidät karkotetaan erämaahan naiseuden kynnyksellä, päästämään taik...

  12. Imagine Me : Shatter Me Series, Book 6

    Mafi, Tahereh
    HarperCollins 2020

    The explosive finale to the New York Times and USA Today bestselling Shatter Me series.Juliette Ferrars. Ella Sommers.Which is the truth and which is the lie? Now that Ella knows w...

  13. Ihmisversoja

    Kumara-Moisio, Taru
    Atrain Kustannus Ky 2019 1. edition

    Tarina sijoittuu vuoteen 2119 ja kertoo opiskelusta avaruudessa, ensirakkaudesta, elämänsuunnan ja identiteetin etsimisestä sekä oikeudesta tehdä omia valintoja. Päähenkilö Una on...

  14. Unearthed Series, Book 1

    Kaufman, Amie; Spooner, Meagan
    Little, Brown Books for Young Readers 2020

    From the New York Times best-selling author duo Amie Kaufman and Meagan Spooner comes a "literally breathtaking" new sci-fi series about a death-defying mission on an alien planet....

  15. Täältä minä karkaan

    Peltoniemi, Sari
    RanRan-kustannus 2020 1. edition

    Miltä tuntuu, kun menettää kaiken? Leopolda tietää. Miltä tuntuu asua painajaismaisessa lastenkodissa? Leopolda tietää. Leopoldan on päästävä pakoon. Leopoldalla on mukavat vanhemm...

  16. The Life Below

    Monir, Alexandra
    HarperCollins 2020

    Perfect for fans of The Illuminae Files and The 100, in this heart-racing sequel to The Final Six the teen astronauts must figure out the truth about Europa before it's too late.It...

  17. Jäänvartija

    Waris, Helena
    Otava 2019 1. edition

    Nerokkaasti punottu mysteeri maailmasta, jota kaikkitietävät Koneet hallitsevat Vastarinnan kukistumisen jälkeen Thom on jatkanut elämäänsä Maharin Kuilussa, mutta salatun radiovie...

  18. Kepler62 Uusi maailma: Kaksi heimoa

    Parvela, Timo
    WSOY 2018 1. edition

    Kepler62-avaruusseikkailun toinen kausi alkaa!Suosittujen tekijöiden Kepler62-seikkailu vie lukijan jännittävälle matkalle läpi avaruuden. Uudisraivaajina tuntemattomalle planeetal...

  19. The Toll : Arc of a Scythe Series, Book 3

    Shusterman, Neal
    Walker Books 2019

    The explosive conclusion to the New York Times bestselling Arc of a Scythe series.It's been three years since Rowan and Citra disappeared; since Scythe Goddard came into power; sin...

  20. War Girls

    Onyebuchi, Tochi
    Penguin Young Readers Group 2019

    Two sisters are torn apart by war and must fight their way back to each other in a futuristic, Black Panther-inspired Nigeria. The year is 2167 and the place is a futuristic, war-t...