Skip to main content
All libraries
  1. Alicia Månstjärna – Fängelsedirektören & det hemliga sällskapet

    Löf, Nils-Petter
    Whip Media

    Efter ett långt sommarlov med en sur och elak morbror längtar Alicia Månstjärna till sitt andra år på Minerva och avdelningen för utstötta elever. Skolan har fått en ny rektor som...

  2. Rule of Wolves : King of Scars Duology, Book 2

    Bardugo, Leigh
    Imprint 2021

    Instant #1 New York Times Bestseller! The Grishaverse will be coming to Netflix soon with Shadow and Bone, an original series! The wolves are circling and a young king will face...

  3. Keisarin torni

    Riordan, Rick; Rekiaro, Ilkka
    Otava 2021 1. edition

    Saako Apollon vihdoin takaisin jumalalliset voimansa? Koukuttavan seikkailusarjan päätösosa. Juppiterin leiri on hädin tuskin selvinnyt triumviraatin hyökkäyksestä, mutta teinipoik...

  4. Väsens revolution

    Renklint, Lukas
    Visto förlag

    Det är skolstart på Grillbyskolan och Dorcas, Javid och Sasha har precis börjat femman. När de en helt vanlig morgon är på väg till skolan hittar de underliga svampar. De känns som...

  5. Hevonen ja poika

    Lewis, C. S.; Helakisa, Kaarina
    Otava 2021 1. edition

    Matkoja maailman ääriin, ihmeellisiä olentoja ja elämää suurempia taisteluja hyvän ja pahan välillä - kun olet avannut oven Narniaan, mikään ei ole ennallaan Sastra on kasvanut Kal...

  6. Hevonen ja poika

    Lewis, C. S.
    Otava

    Matkoja maailman ääriin, ihmeellisiä olentoja ja elämää suurempia taisteluja hyvän ja pahan välillä - kun olet avannut oven Narniaan, mikään ei ole ennallaan Sastra on kasvanut K...

  7. Unissamatkaaja

    Suvi, Nurmi
    Myllylahti Oy 2021 1. edition

    Kadonnut äiti. Umpeen muurattu ovi. Suvun vaiettu salaisuus. Mielikuvitusta kutkuttava tarina pikkukaupungin sisaruksista, jotka saavat tietää olevansa aikamatkaajien sukua. Varhai...

  8. Jäätävä sarjaimuttaja

    Merja, Toppi
    Myllylahti Oy 2021 1. edition

    Hulvattoman hauska ja mielikuvitusta kutkuttava varhaisnuorten romaani vampyyreista, ihastumisesta ja haamukirjoittamisesta. Sitä luulee elävänsä tavallista seiskaluokkalaisen eläm...

  9. Hurme

    Sini, Helminen
    Myllylahti Oy 2021 1. edition

    Mustankirjava Hurme yhdistelee urbaanin fantasian, kauhun ja romantiikan piirteitä kaikissa sateenkaaren sävyissä. Hirtehisellä huumorilla varustetussa teoksessa Mullan alla kohtaa...

  10. Velho ja leijona

    Lewis, C. S.; Hämäläinen, Kyllikki
    Otava 2021 1. edition

    Matkoja maailman ääriin, ihmeellisiä olentoja ja elämää suurempia taisteluja hyvän ja pahan välillä - kun olet avannut oven Narniaan, mikään ei ole ennallaan Peter, Susan, Edmund j...

  11. The Mirror Season

    McLemore Anna-Marie
    Feiwel & Friends 2021

    When two teens discover that they were both sexually assaulted at the same party, they develop a cautious friendship through her family's possibly-magical pastelería, his secret fo...

  12. Snöugglans sigill

    Blixt, Hanna
    Hanna Blixt

    Succéserien med schackpjäserna fortsätter! Snöugglans sigill är den sjunde och avslutande delen i serien Äventyren i Sagofallen. Kampen mellan schackpjäserna är över. Godheten har...

  13. The Dragon Prince: Måne

    Ehasz, Aaron; McGanney Ehasz, Melanie
    Bonnier Carlsen

    Dragon Prince – en episk Netflix-serie – blir nu också bok! Aaron Ehasz var huvudförfattare till megasuccén Avatar: The Last Airbender. Med Dragon Prince skapar han en egen värld...

  14. Taikurin sisarenpoika

    Lewis, C. S.; Hämäläinen, Kyllikki
    Otava 2021 1. edition

    Matkoja maailman ääriin, ihmeellisiä olentoja ja elämää suurempia taisteluja hyvän ja pahan välillä - kun olet avannut oven Narniaan, mikään ei ole ennallaan Digory ja Polly ystävy...

  15. Chain of Iron : The Last Hours Series, Book 2

    Clare, Cassandra
    Walker Books 2021

    The Shadowhunters must catch a killer in Edwardian London in this dangerous and romantic sequel to the #1 New York Times bestselling novel Chain of Gold, from New York Times and US...

  16. The Queen's Secret

    de la Cruz, Melissa
    Penguin Young Readers Group 2021

    From #1 bestselling author Melissa de la Cruz comes the heart-pounding follow-up to The Queen's Assassin, perfect for fans of Leigh Bardugo and Holly Black. Lilac's birthright make...

  17. Förbannelsen

    Forsmark, Ann-Sofi
    Ordalaget Bokförlag

    "Mycket läsvärd. Betyg 4 av 5" BTJ, Nils Ahnland, om Förbannelsen Förbannelsen är en övernaturlig spänningsroman för unga. Spänning och kusligheter i skärgårdsmiljö. Andra fris...

  18. En droppe i rymden

    Rodebrand, Lisa
    Ordspira Förlag 2021

    Dito som har vuxit upp på en militärbas vill verkligen inte bli soldat. När ett rymdskepp kraschlandar på basen ser han sin chans. I stället för att följa order och ta in besättnin...

  19. Minnas hemlighet

    W, Monic Arvidson
    Saga Egmont 2021 1. edition

    Minna är 13 år och speciell. Väldigt speciell. Hon har en guldskimrande hårlock som blixtrar när hon rör vid den, älskar att vara ute i skogen och ser saker som ingen annan kan se....

  20. Myrskyn aika : Soturikissat, Klaanien synty

    Hunter, Erin; Sironen, Nana
    Art House Oy 2021 1. edition

    Vuoriston kissat ovat taivaltaneet uudelle reviirille yltäkylläisen elämän toivossa. Ruokaa kyllä riittääkin, mutta kissojen välit ovat alkaneet kiristyä - ja tiiviisti yhtä pitäny...