Skip to main content
All libraries
  1. The Cousins

    McManus, Karen M.
    Penguin Random House Audio Publishing Group 2020 Unabridged

    From the #1 New York Times bestselling author of One of Us Is Lying comes your next obsession. You'll never feel the same about family again. Milly, Aubrey, and Jonah Story are cou...

  2. Pääkallokiitäjät ja salaisuus Kanarialla

    Mäkitalo, Janne
    Saga Egmont 2020 1. edition

    Vastapainoksi kasiluokkalaisten Timin ja Teron rankalle syksylle äidit päättävät järjestää pojille yllätyksen talvilomalle - lomareissun Kanarian lämpöön! Pojat ehtivät hetken naut...

  3. Pääkallokiitäjät ja salaisuus Kanarialla

    Mäkitalo, Janne
    Saga Egmont 2020

    Vastapainoksi kasiluokkalaisten Timin ja Teron rankalle syksylle äidit päättävät järjestää pojille yllätyksen talvilomalle – lomareissun Kanarian lämpöön! Pojat ehtivät hetken na...

  4. Pelimies : Minidekkarit

    Nykänen, Harri
    Saga Egmont 2020 1. edition

    Iäkkäältä poliisilta meinaa mennä kahvit väärään kurkkuun sanomalehteä lukiessa. Entisen taparikollisen Voitto Grönin kuva komeilee sanomalehden sivuilla, mutta ei todellakaan riko...

  5. Pääkallokiitäjät

    Mäkitalo, Janne
    Saga Egmont 2020 1. edition

    Länsi-Suomessa asuvilla kasiluokkalaisilla Timillä ja Terolla on tylsää koulussa. Historian tunnilla tehty tutustumisretki muinaiseen Euran Käräjämäkeen sytyttää heidän seikkailunh...

  6. Pääkallokiitäjät

    Mäkitalo, Janne
    Saga Egmont

    Länsi-Suomessa asuvilla kasiluokkalaisilla Timillä ja Terolla on tylsää koulussa. Historian tunnilla tehty tutustumisretki muinaiseen Euran Käräjämäkeen sytyttää heidän seikkailunh...

  7. Pääkallokiitäjät salaseuran jäljillä

    Mäkitalo, Janne
    Saga Egmont 2020 1. edition

    Kasiluokkalaiset Timi ja Tero suuntaavat luokkansa kanssa Suomenlinnaan marraskuun alun hiljaisuudessa. Leirikoulu ajoittuu itsenäisyyden satavuotisjuhlan sekä kirkollisen merkkivu...

  8. Pääkallokiitäjät salaseuran jäljillä

    Mäkitalo, Janne
    Saga Egmont

    Kasiluokkalaiset Timi ja Tero suuntaavat luokkansa kanssa Suomenlinnaan marraskuun alun hiljaisuudessa. Leirikoulu ajoittuu itsenäisyyden satavuotisjuhlan sekä kirkollisen merkkivu...

  9. Pisto sydämeen : rikoskomisario Simppa

    Laine, Pertti; Rantamäki, Tommi
    Saga Egmont 2020 1. edition

    Lempäälän Ideaparkin pysäköintialueelta löytyy ruumis. Alaston nuori nainen on aseteltu makuulle huolellisesti. Pään alla on farkuista rullattu tyyny. Naisen vatsassa on kaunis per...

  10. Månskensfolket - Ators förbannelse

    Björnlund, Louise
    Björnlunds förlag

    En kloliknande hand dras över stenen hon gömt sig bakom. Det är Ator. Clara tar mod till sig och reser sig upp och springer för allt hon är värd. Ator står kvar. Han visste att hon...

  11. Punching the Air

    Zoboi, Ibi; Salaam, Yusef
    Balzer + Bray 2020 Unabridged

    New York Times and USA Today bestseller * Goodreads Finalist for Best Teen Book of the Year * Time Magazine Best Book of the Year * Publishers Weekly Best Book of the Year * Shelf...

  12. The Inheritance Games

    Barnes, Jennifer Lynn
    Hachette Book Group 2020 Unabridged

    A Cinderella story with deadly stakes and thrilling twists, perfect for fans of One of Us is Lying and Knives Out.Avery Grambs has a plan for a better future: survive high school,...

  13. Ghost Wood Song

    Waters, Erica
    HarperTeen 2020 Unabridged

    Sawkill Girls meets Beautiful Creatures in this lush and eerie debut, where the boundary between reality and nightmares is as thin as the veil between the living and the dead. If...

  14. Hemlighetsserien 10: Den vita fjäderns hemlighet

    Johansson, Ewa Christina
    Bokförlaget Hegas

    Ella och tvillingsystern Ida är på utflykt med klassen. De besöker en gammal herrgård. På ett bord ligger några gamla fjäderpennor. Ida lånar en, fast man inte får. Ella hinner int...

  15. SPLEJ 11: Mysteriet med varelsen

    Bengtsson, Torsten
    Bokförlaget Hegas

    Finns det liv ute i rymden? Går det runt aliens här på jorden? Och har det verkligen landat ett rymdskepp i Döda skogen? Tvillingarna Sara och Klara påstår det. De visar till och...

  16. Betongrosorna och de falska nycklarna

    Svedelid, Olov
    Saga Egmont

    När Tord kommer hem från skolan möts han av en förskräcklig syn. Det har varit inbrott i familjens lägenhet! Tjuvarna har snott både TV och radio och dessutom har de slagit sönder...

  17. Lisa och Max 2: De hemliga tecknen

    Nyström, Patric
    Bokförlaget Hegas

    Lisa och Max har flyttat till en släktgård med ett hemligt bibliotek. I böckerna har de hittat en fransk släkting som hette Jean-François Champollion. Han lever på 1800-talet och f...

  18. Rysmans rysliga butik 1: Det hemska skratt-pulvret

    Hai, Magdalena
    Bokförlaget Hegas

    Ninas högsta dröm är att kunna köpa en cykel, men hon har inga pengar och behöver skaffa ett jobb. En dag går hon förbi en märklig butik med en lapp i skyltfönstret. ”Hjälp önskas”...

  19. De fyras tecken

    Conan Doyle, Sir Arthur
    UlleboMagic

    Liksom berättelsen En studie i rött är romanen tvådelad, första delen handlar om hur Sherlock Holmes och Dr Watson löser fallet i England och andra delen är en bakgrundshistoria ur...

  20. En studie i rött

    Conan Doyle, Sir Arthur
    UlleboMagic

    I denna bok träffar Dr. Watson för första gången Sherlock Holmes.  Watson är till en början skeptiskt till sin nye vän men snart hamnar de i en komplicerad mordgåta och Watson får...