Skip to main content
All libraries
  1. Solens dotter

    Granberg, Anna
    Seraf förlag

    Damiana tror att hon är precis som alla andra. En vanlig ung kvinna, dotter till ett bondepar i riket Gafámia. Men hon bär på hemligheter. Förmågor som skulle få henne bränd på bål...

  2. Poika joka käveli vetten päällä

    Ahnberg, Niklas
    Aula & Co

    Amerikkalaisessa Saltvillen pikkukaupungissa 90-luvulla, aikana ennen älypuhelimia ja internetin valtakautta, lapset viettävät lomansa kesäleireillä. Niin myös 14-vuotias Daniel. P...

  3. Ihmemaa Oz

    Baum, L. Frank; Nevanlinna, Tuomas; Nevanlinna, Tuomas
    Art House Oy 2022 1. edition

    Pyörremyrsky tempaisee Dorothyn ja Toto-koiran mukaansa ja kuljettaa heidät Kansasista Ozin ihmemaahan. Maan asukkaat pitävät Dorothya suurena noitana, mutta tytön ainoa toive on p...

  4. Twin Crowns

    Doyle, Catherine; Webber, Katherine
    Balzer + Bray 2022 Unabridged

    A high-stakes fantasy rom-com about twin princesses separated at birth—one raised as the crown princess, and the other taken as an infant and raised to kidnap her sister, steal the...

  5. Queen of Sea and Stars

    McKerrow, Anna
    Saga Egmont

    As a child, Faye Morgan was always an outsider, shunned for the ancient and powerful magic that runs through her veins. Ever since she was a little girl, growing up in the village...

  6. Hämärän renki

    Veirto, Kalle
    Saga Egmont

    Osku Kokko on Lahdessa vaikuttava entinen liikemies, jonka historia ei kestä täysin päivänvaloa. Nyt Kokko johtaa yhdistystä, joka haluaa rakentaa uuden hotellin Lahden Kisapuistoo...

  7. Halvsjälarna

    Andersson, Linda
    Vibery Audiobooks

    Mariell har gjort sitt val och är nu fast i Dödsriket. Men allt går fel redan från början. Bara minuter efter att hon låtit sitt offer leva dyker Vintervit upp på Vårängen för att...

  8. Hotel Magnifique

    Taylor, Emily J.
    Books on Tape 2022 Unabridged

    “Hotel Magnifique opened the door to a sumptuous and glittering world of magic and mysteries and left me enchanted. Perfect for fans of Caraval and The Night Circus.” –Erin A. Crai...

  9. Spotless into perfection

    Lee, Rebecka
    Boxi Förlag

    An, Teegan and Sasha are looking for the perfect date for the Spring Festival. But with the brand new undo-filter, no one is perfect enough. The filter, yet not on the market, show...

  10. A Magic Steeped in Poison : Book of Tea Series, Book 1

    Lin, Judy I.
    Penguin Random House Audio Publishing Group 2022 Unabridged

    Judy I. Lin's sweeping debut A Magic Steeped in Poison, first in a duology, is sure to enchant fans of Adrienne Young and Leigh Bardugo. I used to look at my hands with pride. Now...

  11. Livstjuvarna

    Andersson, Linda
    Vibery Audiobooks

    Vem känner sig egentligen redo för döden när man är sexton år gammal? Inte Mariell i alla fall. När Mariell dör i en bussolycka tillsammans med resten av sitt basketlag kan hon int...

  12. Djuret

    Skåhlberg, Anette
    S.T.O.P.Bok

    Lina vill inte att hennes pappa ska bli arg. Han blir det så lätt. Lina försöker göra precis som pappa vill men ändå blir det fel och inom henne skriker det av ledsamhet. Nea försö...

  13. Näkymätön Milanna ja kielletty kirja

    Immonen, Helena
    Kumma-kustannus

    Milanna on tuiki tavallinen tyttö, jossa on vain yksi epätavallinen piirre - hän on näkymätön! Milanna on palannut kotiin huimalta seikkailultaan Näkymättömien kaupungista, ja el...

  14. De magiska stavarna - Kampen

    Säfström, Elin
    Nypon förlag

    Mörkerhäxornas ledare Gabriel har tagit båda de magiska stavarna och hotar att förstöra världen. Det är bara Ellen som kan stoppa honom! Men i jakten på stavarna finner Ellen också...

  15. Kräftorna

    Elgenstierna, Tony
    Saga Egmont

    Elsa, Zelal, Malin, Sara, Nadia, Julia och Linda har tagit över kontrollen i Håga by. De börjar hitta någon slags vardag och funderar över hur de ska lyckas bygga upp samhället ige...

  16. Gallant

    Schwab, V. E.
    Greenwillow Books 2022 Unabridged

    AN INSTANT #1 NEW YORK TIMES BESTSELLERA USA TODAY BESTSELLERA NATIONAL INDIE BESTSELLER"A bone-chilling standalone . . . which fuses Shirley Jackson's gothic horror sensibilities...

  17. Världarnas krig (lättläst version)

    Wells, H .G.
    Vilja förlag

    Det är i slutet av 1800-talet och jorden invaderas av onda varelser från Mars. De tänker utrota mänskligheten med sina hemska stridsmaskiner. Hur ska människorna kunna stå emot var...

  18. De magiska stavarna - Mörkrets kraft

    Säfström, Elin
    Nypon förlag

    De magiska stavarna! Två magiska stavar: en ljus och en mörk. Den som har båda stavarna, besitter kraften att rubba balansen mellan det goda och det onda. Därför får stavarna aldri...

  19. Elden under ytan

    Henckel, Sture
    Whip Media

    Vrakdykaren Niko misstänker att han har hittat en magisk bok. Trots att dödsstraff väntar om han blir avslöjad, letar han upp någon som kan tolka texten. Den smideskunniga Stella...

  20. Eldens arvtagare

    Maas, Sarah J.
    Modernista

    Tredje boken i den hyllade Glastronen-serien »Wow! Hur är det ens möjligt att skapa så här perfekta böcker?« Betyg 5 av 5, Bokriket »Jag kan bara falla in i den hyllningskör som...