Skip to main content
All libraries
  1. Pegasosten viha : Cavallonin kronikat

    Forester, Kim; Ranta, Kaisa; Piiparinen, Anniina
    Jalava 2021 1. edition

    Vuosisata sitten Cavallonin viisi kansaa - kentaurit, yksisarviset, vedenhevoset, pegasokset ja ihmiset - ovat käyneet sodan, joka on päättynyt katkerasti. Vanhat hyvät suhteet kan...

  2. Lost in the Never Woods

    Thomas, Aiden
    Macmillan Audio 2021 Unabridged

    When children start to go missing in the local woods, a teen girl must face her fears and a past she can't remember to rescue them in this atmospheric YA novel, Lost in the Never W...

  3. De magiska stavarna

    Säfström, Elin
    Nypon förlag

    Ellen har alltid känt att hon är annorlunda, men hon har inte förstått varför. En dag får hon veta att hon är en häxa – en ljushäxa. Nu behöver de andra ljushäxorna Ellens hjälp. D...

  4. Snöugglans sigill

    Blixt, Hanna
    Hanna Blixt

    Succéserien med schackpjäserna fortsätter! Snöugglans sigill är den sjunde och avslutande delen i serien Äventyren i Sagofallen. Kampen mellan schackpjäserna är över. Godheten har...

  5. The Bright & the Pale

    Rubinkowski, Jessica
    Quill Tree Books 2021 Unabridged

    Debut author Jessica Rubinkowski delivers the thrilling first book in an epic Russian folklore–inspired fantasy duology filled with page-turning romance, tragedy, magic, and monste...

  6. Scola Kosmomusiologis

    Moberg, Pär
    Kadabra

    Elena och de andra nya eleverna som Sekund Ahmad haft med sig finner sig snabbt till rätta på Scola Kosmomusiologis, specialskolan i Skåne för barn med Gnistan, där ungdomar från h...

  7. Captain America - Begynnelsen - Resan mot rättvisa

    Marvel
    Saga Egmont

    När kriget bröt ut världen över på 1940-talet härjade grymma krafter i Europa. Hydra, under ledning av de ondskefulla Red Skull, Arnim Zola och Baron Zemo, arbetade i skuggorna och...

  8. Tornrummets hemlighet

    Janz, Niklas
    Alfabeta

    I ett lönnfack i det hus familjen flyttat till hittar Mirjam tolv svarta skrivböcker. De är skrivna av Milan som tidigare bodde i huset och handlar om drömlandet Kangar. Till en bö...

  9. Bandet som inte får brista

    Janz, Niklas
    Alfabeta 2021

    Har du någonsin drömt samma dröm flera nätter i rad? Har du haft en känsla av att det är någon annan som egentligen styr din dröm? Mirjam är spårlöst försvunnen. Hennes bästa kom...

  10. The Shadow War

    Smith, Lindsay
    Penguin Random House Audio Publishing Group 2021 Unabridged

    Inglourious Basterds meets Stranger Things in this dark and thrilling tale of power, shadow, and revenge set during World War II. World War II is raging, and five teens are looking...

  11. Epos – liekehtivä lintu

    Blade, Adam
    Word Audio Publishing

    Epos - liekehtivä lintu on Beast Quest -fantasiasarjan kuudes ja viimeinen osa. Saaga vie mukanaan hurjiin seikkailuihin, joissa on yllin kyllin taikaa, jännitystä ja kammottavia h...

  12. Epos – liekehtivä lintu

    Blade, Adam
    Word Audio Publishing

    Epos - liekehtivä lintu on Beast Quest -fantasiasarjan kuudes ja viimeinen osa. Saaga vie mukanaan hurjiin seikkailuihin, joissa on yllin kyllin taikaa, jännitystä ja kammottavia h...

  13. Nanook – hyytävä lumihirviö

    Blade, Adam
    Word Audio Publishing

    Nanook - hyytävä lumihirviö on kuusiosaisen Beast Quest -fantasiasarjan viides osa. Saaga vie mukanaan huimiin seikkailuihin, joissa on yllin kyllin taikaa, jännitystä ja kammottav...

  14. Tagus – karmiva kentauri

    Blade, Adam
    Word Audio Publishing

    Tagus - karmiva kentauri on kuusiosaisen Beast Quest -fantasiasarjan neljäs osa. Saaga vie mukanaan huimiin seikkailuihin, joissa on yllin kyllin taikaa, jännitystä ja kammottavia...

  15. Flykten från tornet

    Blixt, Hanna
    Hanna Blixt

    Succéserien med schackpjäserna fortsätter! Flykten från tornet är den femte delen i serien Äventyren i Sagofallen. Än en gång breder ondskan ut sig i Sagofallen. Barn försvinner s...

  16. Ferno – hirmuinen lohikäärme

    Blade, Adam
    Word Audio Publishing

    Ferno – hirmuinen lohikäärme on kuusiosaisen Beast Quest -fantasiasarjan ensimmäinen osa. Saaga vie mukanaan seikkailuihin, joissa on yllin kyllin taikaa, jännitystä ja kammottavia...

  17. Arcta – vuorten jättiläinen

    Blade, Adam
    Word Audio Publishing

    Arcta – vuorten jättiläinen on kuusiosaisen Beast Quest -fantasiasarjan kolmas osa. Saagan mukana pääsee henkeäsalpaaviin seikkailuihin, joissa on yllin kyllin taikaa, jännitystä j...

  18. Sepron – mahtava merikäärme

    Blade, Adam
    Word Audio Publishing

    Sepron – mahtava merikäärme on kuusiosaisen Beast Quest -fantasiasarjan toinen osa. Saaga vie mukanaan seikkailuihin, joissa on yllin kyllin taikaa, jännitystä ja kammottavia hirvi...

  19. Game Changer

    Shusterman, Neal
    Quill Tree Books 2021 Unabridged

    "A timely, speculative thought experiment in perspective, privilege, and identity." —Kirkus "The conceit behind Shusterman's latest is truly unique. While it exhibits the author's...

  20. The Gilded Ones : Deathless Series, Book 1

    Forna, Namina
    Penguin Random House Audio Publishing Group 2021 Unabridged

    THE INSTANT NEW YORK TIMES BESTELLER!  “Namina Forna Could Be The Toni Morrison Of YA Fantasy.” –Refinery 29 “Fans of Children of Blood and Bone, Mulan, and the Dora Milaje from Bl...